DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE

Dzielnicowy bliżej nas

Dzięki aplikacji „Moja Komenda”, Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz programowi „Dzielnicowy bliżej nas”, mieszkańcy mają ułatwiony kontakt z Policją. W ramach kontynuacji działań promujących nowe narzędzia, dzielnicowi z terenu powiatu szamotulskiego spotykają się z dyrektorami oraz pracownikami szkół i przekazali im plakaty informujące o powyższych ułatwieniach.

Dzielnicowy, to tzw. „policjant pierwszego kontaktu”. W ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”, w minionym tygodniu, dzielnicowi z terenu powiatu szamotulskiego (m. in. dzielnicowi z Szamotuł, z Obrzycka, z Pniew oraz z Dusznik) spotkali się z nauczycielami oraz pracownikami oraz uczniami szkół podstawowych, które znajdują się w rejonie poszczególnych dzielnicowych.

Spotkania miały dwojaki charakter- z jednej strony policjanci rozmawiali z dziećmi na temat bezpiecznych zabaw w związku ze zbliżającymi się feriami. Policjanci rozdali pierwszoklasistom odblaski, a także kamizelki odblaskowe w związku z akcją „Odblaskowo-bezwypadkowo” (kamizelki trafiły do uczniów Szkoły Podstawowej w Dusznikach oraz Szkoły Podstawowej w Grzebienisku, gdyż uczniowie tych szkół zajęli I oraz II miejsce w konkursie na logo odblasku). Z drugiej strony dzielnicowi spotkali się z dyrektorami oraz pracownikami szkoły w celu przekazania plakatów informujących o programach i aplikacjach ułatwiający kontakt społeczeństwa z Policją.

Na plakatach znajdują się również kontakty do dzielnicowych z danego rejonu, w którym jest szkoła.

Plakaty zawierają również informację na temat Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz Aplikacji Moja Komenda. Są to aplikacje, które mają ułatwić kontakt mieszkańców z Policją.

Aplikacja „Moja Komenda”, to pierwszy mobilny przewodnik po komendach oraz komisariatach Policji przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Aplikacja ta ułatwia lokalizowanie jednostek Policji. Dzięki niej można szybko wyszukać najbliższą jednostkę, oraz sprawdzić jak do niej dotrzeć. Aplikacja posiada też możliwość włączenia nawigacji. Dzięki „Mojej komendzie” z łatwością odnajdziemy też bezpośredni kontakt do dzielnicowego.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to z kolei narzędzie, dzięki któremu każdy mieszkaniec może wskazać informacje o występujących zagrożeniach. Działania te odbywają się za pomocą interaktywnej strony. Następnie Policja weryfikuje sygnały otrzymane od społeczeństwa. Jest to narzędzie, które ułatwia nam współpracę ze społeczeństwem w zakresie wskazywania przez mieszkańców miejsc zagrożonych.

Plakaty zostały umieszczone w miejscu ogólnodostępnym, dzięki czemu wszyscy rodzice, którzy będą odbierali ze szkoły swoje pociechy, z łatwością poznają dane dzielnicowego.

 (S.Chuda)

Powrót na górę strony