Policja Radzi

Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi

Zbliża się Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi, który przypada 18 października. Często wydaje się, że problem handlu ludźmi, to odległy temat, który nie może dotyczyć nas samych ani nikogo z naszego otoczenia. Warto jednak zapoznać się z tym tematem, zwłaszcza jeśli planujemy np. pracę za granicą.

Czym jest Handel ludźmi?

Art. 115 §  22. Kodeksu Karnego określa, iż handel ludźmi, to werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem:

1. Przemocy lub groźby bezprawnej,

2. Uprowadzenia,

3. Podstępu,

4. Wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,

5. Nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności,

6. Udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą

Celem tych działań jest wykorzystanie osoby, nawet za jej zgodą, w szczególności w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie lub innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka albo w celu pozyskania komórek, tkanek lub narządów wbrew przepisom ustawy. Jeżeli zachowanie sprawcy dotyczy małoletniego, stanowi ono handel ludźmi, nawet gdy nie zostały użyte metody lub środki wymienione w pkt 1-6.

 

Na co zwrócić uwagę jeśli chcemy wyjechać do pracy za granicę?

Naszą czujność powinna wzbudzić sytuacja, w której ktoś proponuje nam dobrze płatną pracę za granicą „na czarno”, do której nie potrzebujemy żadnych kwalifikacji, doświadczenia czy znajomości języka, zwłaszcza jeśli nie daje czasu do namysłu (szybki termin uniemożliwia rozważenie propozycji).

Jeśli jednak zdecydujesz się na pracę za granicą. Dobrze się do niej przygotuj. Zanim wyjedziesz, upewnij się, że pracodawca naprawdę istnieje. Wyszukaj opinii na jego temat w Internecie. Jeśli możesz, poproś kogoś kto zna język kraju do którego jedziesz o pomoc. Zabierz ze sobą adres i numer telefonu najbliższego polskiego konsulatu w kraju do którego jedziesz. Umów się z bliską Ci osobą na regularne kontakty i poproś o zawiadomienie policji, w przypadku dłuższego braku kontaktu. Zeskanuj też swój paszport lub dokument tożsamości i wyślij na swoją skrzynkę poczty elektronicznej. W przypadku utraty dokumentów, dostęp do kopii może ułatwić i przyspieszyć wiele formalności.

Pamiętaj! Zawsze kieruj się zasadą ograniczonego zaufania!

 

Gdzie szukać pomocy?

  • W Polsce funkcjonuje  Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla ofiar handlu ludźmi, które zajmuje się m.in. podejmowaniem działań interwencyjnych, identyfikacją ofiar handlu ludźmi oraz wsparciem ofiar handlu ludźmi. Telefon do KCIK: 22 628 01 20 https://kcik.pl/
  • Informacje na temat handlu ludźmi oraz instytucji zajmujących się pomocą w tym zakresie można znaleźć tutaj→ https://www.gov.pl/web/handel-ludzmi
  • LaStrada Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu, www.strada.org.pl,

 

ŹRÓDŁO: https://www.gov.pl/web/mswia/przeciwdzialanie-handlowi-ludzmi


 

Powrót na górę strony